Києво-Печерська цитадель

Києво-Печерська цитадель закладена 15 серпня 1706 р. Петром І. Складалась з дев'яти бастіонів та одного напівбастіону, мала три проїзди  - Московський, Васильківський, Київський. Південні полігони посилені чотирма люнетами, котрі почали будувати полонені турки ще в 1829 році. Лінія вогню головного валу простягалась на 1270 сажнів, приміщення гарнізону розраховані на 1040 чоловік.

В цитаделі знаходились:

  • Києво-Печерська лавра;
  • Арсенал (період будівництва з 1785 по 1802 рр.)
  • 6 порохових погребів;
  • Приміщення для коменданта та його управління;
  • 2 казарми, 1 гауптвахта, 2 кордегардії, 4 провіантських магазини на 21 462 чверті провіанту.

В 1844 і в 1845 роках горжу цитаделі укріпили оборонною стіною з трьома напівбаштами. Оборонна стіна мала протяжність 549 сажнів і не тільки прикривала тил цитаделі, а й охоплювала Ближні та Дальні печери Лаври, що сприяло наполегливій ​​обороні цитаделі. Вона також проходила по Різдвяному бастіону, замінивши собою його бруствер, і частково вздовж куртини між Різдвяним та Семеновським бастіонами. На боці, зверненої до Дніпра, в оборонній стіні були замкнуті з тилу напівкруглі виступи (типу старих бастей) для флангового обстрілу стіни з гармат і рушниць. Всього в стіні було 42 артилерійські амбразури і 733 рушничні бійниці.

В зв’язку з подіями котри відбувались в Польщі, а саме повстанням 1830-1831 рр., Києво-Печерська фортеця була приведена в бойове положення. На земляних валах цитаделі були влаштовані палісади, засіки, в кріпосних стінах прорізані амбразури та впорядковані схили. В цей час фортеця мала озброєння 91 гармату